Lukáš Navara *1983

Už jako malé dítě jsem miloval pohyb. Když jsem ve škole zjistil, že chůzi již obstojně zvládnu, vrhl jsem se s vervou na tanec. Tanec mě bavil, protože se jím daly vyjádřit emoce a uvolnit nastřádaná energie, kterou jsem vždy překypoval. Kolem tance se samozřejmě vždy pohybovalo také větší množství děvčat, a proto jsem neměl při svých fotografických začátcích nouzi o modelky.

Kromě tance jsem již od mládí miloval hudbu, umění, architekturu. Moje velká výhoda je, že do všeho, co mě baví, se pouštím s velkou chutí a nikdy se nespokojím s výsledkem. A to mě posouvá dál v cestě za svými sny. Již od mala jsem byl blázen do techniky a různých elektronických zařízení. A když byl na trhu první digitální foťák, šetřil jsem tak dlouho, až jsem si ho mohl koupit.

Atak to všechno začalo. Po prvním automatu přišel druhý fotoaparát, poloautomatický. Fotil jsem vše, všude a všechny. Strašně mě to bavilo a focení jsem věnoval každou volnou chvilku. Knihy, internet, foťák. Následně jsem udělal velké rozhodnutí a s finanční pomocí blízkých jsem koupil svoji první zrcadlovku.

Žil jsem svůj sen – první krůčky v ateliéru, první svatba, portrét. Vše bylo nové, poprvé. Rád na to s úsměvem vzpomínám. Doma si mysleli, že jsem blázen, ale niky neřekli: Nedělej to. Za to si rodičů moc vážím.

Láska k focení mě ani po 18 letech od startu kariéry neopustila. Snažím se pořád hledat nové směry a možnosti, pátrám doma i v zahraničí, hledám inspiraci na internetu i v knihách. Stále je co vymýšlet. Vždy jsem většinu peněz investoval zpět do vybavení a vzdělávání. I dnes utrácím za techniku, abych mohl nabízet ty nejkvalitnější a nejmodernější služby. Další výhodou mé práce je, že se potkávám s mnoha zajímavými lidmi, kteří mě nabíjejí energií, kterou já zase vracím při focení dalším.

Na druhou stranu je třeba říct, že práce fotografa je nejen krásná, ale i velmi náročná. V jeden den fotíte modelky pro katalog, rodinu s dětmi a pak nové produkty potravinářské firmy. Od jara do podzimu nemám jediný volný víkend. Abych to zvládl, potřebuji odpočinek. Rád si zajdu do fitka, do sauny, nebo si pustím hudbu do sluchátek, vypnu a jen tiše čerpám inspiraci. Velmi důležitý je pro mě pohyb a sport. Miluji třeba lyže, běh či kolečkové brusle.

A pohyb potřebuji i proto, že jsem milovníkem dobrého jídla a vína. Mám rád středomořskou kuchyni, ať je italská, francouzská či řecká, ale nepohrdnu ani domácí svíčkovou. A za tu dobu, co fotím na svatbách, bych mohl být uznávaným odborníkem na toto jídlo:-).

MENU
X

Navštivte také náš nový web

LUKÁŠ NAVARA - svatební fotograf

www.lukasnavara.cz